На допомогу експортеру

Експорт українських меблів зростає, що не може не радувати. Проте щоб успішно цим займатися, потрібно докласти багато зусиль та мати певні знання та досвід.

Допомогти українським меблевикам експортувати свою продукцію можуть у Офісі з розвитку підприємництва та експорту, де меблева галузь визнана одним із пріоритетних секторів.

Офіс з розвитку підприємництва та експорту надає послуги щодо освіти для експортерів, експортного консалтингу, аналітики та дослідження ринків і найголовніше – допомагає у пошуку партнерів за кордоном.

Про те, як може допомогти ця державна установа українським меблевикам, розповів Андрій Литвин, заступник директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту, під час семінару «Меблі (в т.ч. дитячі) на ринки ЄС. Стандарти, юридичні аспекти, вимоги клієнтів». Цей семінар провело Агентство із сприяння сталого розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» в рамках проєкту UNIDO «Реалізація експортного потенціалу виробничо-збутового ланцюга деревообробної галузі в Україні шляхом зміцнення інфраструктури контролю якості», що є частиною Глобальної програми якості та стандартів (GQSP).

Андрій Литвин, заступник директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту

Експортний веб-портал

Під час заходу Андрій Литвин розповів, що минулого року Офіс з розвитку підприємництва та експорту в Україні запустив єдиний експортний веб-портал (у вересні цього року запустили його міжнародну версію). Це інформаційна система для експортерів, яка адекватно та зрозуміло пояснює експортні процедури та дії, демонструє користувачам різноманітні вимоги, національні та міжнародні стандарти. На платформі реалізовано ефективні та зручні сервіси, які допомагають вирішувати широкий спектр завдань, пов’язаних з інтернаціоналізацією бізнесу – це просто, безкоштовно та доступно для компаній з будь-якого сектору та готовністю до експорту. Також фахівці Офісу з розвитку підприємництва та експорту розробили систему комплексного підходу до вирішення питань, пов’язаних із експортною діяльністю – як для індивідуальних компаній, так і для бізнес-альянсів.

«На експортному веб-порталі ми зібрали всю можливу інформацію щодо експорту зі всіх українських і не лише українських ресурсів. – повідомив Андрій Литвин. – Там можна знайти інформацію про регуляторні бар’єри, аналітику країн, контакти організацій та держаних установ, які працюють в сфері експорту-імпорту. Інформація постійно оновлюється – для цього працівники Офісу з розвитку підприємництва та експорту щодня аналізують понад 48 джерел. Всі послуги Офісу можна замовити через експортний веб-портал, зареєструвавшись на ньому як працівник чи як компанія».

Освіта – це фундамент для експортної діяльності

Офіс з розвитку підприємництва та експорту пропонує різноманітні освітні програми, точкові події, курси та посібники для компаній. Він допомагає як компаніям, які тільки почали експортувати і взагалі не мають досвіду в експорті, так і для тим, які вже намагалися експортувати, але не вийшли на систематичний потік поставок через певні проблеми.

Також Офіс з розвитку підприємництва та експорту проводить освітні вебінари для пріоритетних секторів щодо основ експортної діяльності, аналізу ринків та пошуку партнерів, освітні події та програми у сфері сприяння експорту, що націлені на зміцнення навичок і компетенцій підприємств, необхідних для участі в міжнародній торгівлі. Є також центр розвитку компетенцій, де можна знайти експортні курси та посібники.

«У вересні ми запустили 4 курси для ІТ, для сервісних компаній і для експортних менеджерів та представників держаних установ, які хочуть розвиватися в напрямку експорту. – розповів Андрій Литвин. – Ці курси тривають близько 8-9 місяців і реалізовуються спільно із Естонським Інститутом Маркетингу. В цих курсах менторами та експертами виступають іноземні доповідачі, які є практикуючими експертами, і на них є чого повчитися навіть найкращим експортним менеджерам».

Експортний консалтинг

Офіс з розвитку підприємництва та експорту також надає консалтингові послуги.

«Першим, що проходить компанія – це тест на готовність до експорту, який складається із 54 запитань, після чого представник компанії отримує результат: що варто змінити, де є недопрацювання, чого не вистачає в цілому, і тоді, консультант Офісу безпосередньо зв’язується із компанією і пропонує послуги, які б могли підійти цій компанії», – пояснює, як це відбувається, Андрій Литвин.

Також Офіс з розвитку підприємництва та експорту пропонує гайди – корисну інформацію, підготовлену по різних секторах, яка стане в нагоді в підготовці до експортної діяльності, та допомагає українським компаніям брати участь у міжнародних публічних закупівлях GPA. Ця можливість з’явилася з приєднанням України до Угоди СОТ про державні закупівлі (Government Procurement Agreement – GPA). Наразі українські компанії можуть брати участь у публічних закупівлях 48 країн-учасниць на умовах недискримінації та рівного ставлення до місцевих і іноземних компаній.

Ринкові дослідження і аналітика

Дуже затребуваною послугою Офісу з розвитку підприємництва та експорту є ринкові дослідження та аналітика.

«У нас є доступ до міжнародних даних, які малий та середній бізнес дозволити собі не може. – пояснює Андрій Литвин. – Ми отримуємо звернення зазвичай від груп компаній та асоціацій, які хочуть охопити та експортувати свою продукцію на 5-6 ринків або зрозуміти, де вони є конкурентоспроможні і краще б могли себе проявити. Ми вивчаємо потребу цих компаній, відтак аналізуємо ринки, бар’єри, внутрішніх конкурентів, тенденції і формуємо для компанії звіт та презентацію і надаємо рекомендацію, куди б, все-таки, було краще експортувати, аби не втратити час та фінанси».

«Експорт – це гра в довгу і це дорога, коштовна гра, тому правильний вибір правильної країни допоможе заощадити шалені кошти», – зазначає заступник директора Офісу з розвитку підприємництва та експорту.

Відділ ринкових досліджень та аналітики Офісу з розвитку підприємництва та експорту пропонує хелпдеск для експортерів до ЄС та Канади: тут зібрана інформація про тарифи та квоти, правила походження товару, вимоги для харчової та нехарчової продукції, методи підтвердження відповідності вимогам, правила маркування продукції та ін. Також цей відділ готує гайди, де зібрана корисна інформація, яка стане в нагоді при вивченні зовнішніх ринків. А для альянсів компаній відділ ринкових досліджень та аналітики може запропонувати послуги щодо вибору ринку для розвитку експорту, дослідження зовнішнього ринку та огляд вимог на ринку ЄС.

Пошук партнерів

«Кожна компанія, яка звертається до Офісу з розвитку підприємництва та експорту, має на меті знайти партнера за кордоном. Тому послуга пошуку партнерів є дуже затребувана. – зазначає Андрій Литвин. – Проте складнощі, спричинені пандемією, призвели до того, що понад 90% людей шукають клієнтів в сегменті B2B онлайн».

І тут на допомогу приходить інформаційна онлайн-мережа Enterprise Europe Network (EEN), яка дає змогу українським виробникам та науково-дослідним організаціям мати доступ до інтернет-бази підприємств (їх тут зареєстровано більше 60 тис. із 17 галузей), інформації про B2B-зустрічі, можливості консультативної та інноваційної підтримки, наукового співробітництва. В цій мережі є більше, ніж 68 країн-учасниць.

«Офіс з розвитку підприємництва та експорту є членом консорціуму EEN в Україні. – розповідає Андрій Литвин. – Українська компанія може створити в ній власний профіль англійською мовою, подивитися, які є запити від підприємців з-за кордону і, якщо вона підходить за критеріями, то подаватися на ці запити і домовлятися із замовником. Або ж українська компанія може брати участь в онлайн-виставках, які проводяться в рамках EEN в різних країнах за різними напрямками. В нас є успішні кейси, коли компанії знаходили партнерів і заключали контракти, тому не слід шкодувати часу і зусиль на створення якісного профілю компанії у цій мережі».

Також у міжнародній версії українського експортного веб-порталу є каталог українських експортерів – безкоштовний онлайн-сервіс, створений для налагодження прямих бізнес-контактів між іноземними компаніями та українськими виробниками товарів та послуг. Він дає змогу іноземним компаніям легко знайти свого бізнес-партнера серед зареєстрованих локальних компаній і встановити прямий контакт. Щодня ця сорсингова платформа поповнюється новими українськими експортерами. Українська компанія може зареєструватися на порталі, зробити свій власний профіль англійською мовою та завантажити якісні фото продукції та скани сертифікатів, якщо вони є.

«Коли потенційний закордонний баєр шукає постачальників в Україні, він звертається до такої організації, як наша, оскільки подібна структура є у кожній країні світу, і ми маємо можливість перевірити компанію за всіма українськими реєстрами, маємо безпосередній контакт і, що найважливіше, можемо виступати фасалітатором перемовин на перших етапах. – розповідає Андрій Литвин. – Закордонний баєр реєструється на міжнародній версії експортного веб-порталу і, якщо йому подобається якась українська компанія, то ми беремося за роботу».

Офіс з розвитку підприємництва та експорту також надає фінансову допомогу компаніям щодо участі в міжнародних виставках та організовує торговельні місії – це профільні заходи, коли збирають групу із 10-15 компаній, заздалегідь готують бізнес-зустрічі на таргетованому ринку і далі ця офіційна делегація бере участь у офіційному двосторонньому бізнес-форумі та підготовлених мінімум 4 індивідуальних бізнес-зустрічах вже з компаніями, які поінформовані про конкретну українську компанію.

Серед інструментів Офісу з розвитку підприємництва та експорту є й надання консультацій для малого та середнього бізнесу на веб-порталі Дія.Бізнес. Звісно, це ще далеко не всі можливості цієї установи, які можуть стати у нагоді українським компаніям-експортерам. За детальнішою інформацією по кожному напрямку роботи можна звернутися до Офісу з розвитку підприємництва та експорту безпосередньо.

Оксана Оприск

www.meblewiki.com

Previous РНБО готує засідання щодо збереження та відновлення лісів, – Данілов